Dodana: 1 luty 2007 09:01

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:01

Sztuka nie zna granic, czyli spotkania pokoleń

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia od sierpnia realizuje projekt „SZTUKA NIE ZNA GRANIC, czyli spotkania pokoleń” na terenie wsi Augustowo w gminie Bielsk Podlaski. Potrwa do listopada.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie V” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszcza Białowieska. Autorami projektu są: Alina Dębowska, Katarzyna i Jerzy Sołub.

Trudna sytuacja rodzin na wsi ogranicza dostęp nie tylko młodych ludzi, lecz także starszych, do nowoczesnych środków technicznych, do ośrodków kultury, muzeów i galerii, kina, teatru. Zbyt często zapomina się o ludziach starszych, którzy czują się niepotrzebni i pomijani. Tymczasem to właśnie przedstawiciele starszych generacji mają tak dużo do zaoferowania. Nie tylko, dysponują wolnym czasem, doświadczeniem, lecz także wiedzą nabytą w trakcie swego życia, którą chętnie podzielą się z innymi. Są prawdziwą kopalnią wiedzy, tradycji i wartości, które stają się w naszym świecie coraz bardziej potrzebne.

SZTUKA NIE ZNA GRANIC, czyli spotkania pokoleń” to cykl aktywnych spotkań ludzi starszych z dziećmi i młodzieżą. Zgodnie z przewidywaniami bierze w nich udział bezpośrednio 35 osób: dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Augustowie oraz seniorzy ze wsi Augustowo; pośrednio w realizacji projektu weźmie udział ok.1600 osób z gminy Bielsk Podlaski.

Celem projektu jest aktywizacja najstarszej wiekowo grupy mieszkańców wsi Augustowo, umożliwienie im dostępu do wiedzy, rozwijania umiejętności. Poprzez realizację projektu organizatorzy chcą pokazać społeczności wsi i gminy, że możliwa jest owocna i rozwijająca osobowość współpraca między osobami w różnym wieku - ludźmi starszymi i młodymi. Grupy te mają sobie nawzajem wiele do zaoferowania, jako że seniorzy oraz dzieci i młodzież dysponując różnymi doświadczeniami i umiejętnościami mogą się od siebie wiele nauczyć. W kolejnych etapach projektu obie te grupy będą pełniły rolę nauczycieli.

Projekt przyczyni się do wyrównania szans edukacyjnych, a tym samym startu życiowego dzieci pochodzących ze wsi.

Organizatorzy mają nadzieję, że częste spotkania dzieci i młodzieży z mieszkańcami wsi, przy wykorzystaniu różnorodnych metod pracy, pozwolą na otworzenie się społeczeństwa, przede wszystkim zaś na zatrzymanie niepowtarzalnego i nadal istniejącego zjawiska - wiejskiego klimatu ludzi żyjących blisko siebie, przyjaznych i otwartych. Być może zostaną nawiązane nowe przyjaźnie i znajomości. Chcielibyśmy też, by starsi ludzie nie czuli się wyobcowani i niepełnowartościowi. Mamy nadzieję, że wspólne spotkania dzieci, młodzieży i emerytów połączą środowisko wiejskie i szkolne.

Spotkani w ramach projektu :

Moja wieś i jej mieszkańcy”- spotkanie z fotografią cyfrową

Jak patrzeć na dzieło sztuki?”- wykład mgr Joanny Tomalskiej – historyka sztuki z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Różni, a tacy sami” – spotkanie z kolażem

Co to jest Muzeum?” –wycieczka do muzeum

Ty wczoraj, ja jutro” – spotkanie z portretem


Projekt zakończy wystawa „Sztuka nie zna granic, czyli spotkania pokoleń” prezentująca działania podejmowane w trakcie realizacji i ich efektylistopad 2006r., Zespół Szkół w Augustowie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook